VERİ KAYBI ŞİRKETLER İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİT

Home / Blog / VERİ KAYBI ŞİRKETLER İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİT

Ancak şirketinizin veri kaybı yaşamaması sizin elinizde  

İzmir' den çıkan bir girişim olan güvenli bulut depolama sistemi Docunox' un kurucusu Seymen Sipahi ile şirketlerin  veri kaybı ve veri güvenliği konuları üzerine konuştuk. 

Veri kaybı şirketleri iflasa sürükleyen ciddi bir sorun

İşletmelerin en büyük sorunlarından biri, şirket verilerinin saklanması. Son zamanlarda binlerce şirketin siber saldırıya uğraması, veri güvenliği ve veri kaybı kavramlarının daha da önem kazanmasına neden oldu. Üstelik uzmanlar siber saldırıların artarak devam edeceği konusunda sürekli uyarıda bulunmakta. Ticaret Gazetesi' nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre veri kaybı yaşayan şirketlerin %60' ı 6 ay içinde iflas ediyor, bunun nedeni de şirketlerin kaybettikleri verilere ulaşmaya çalışırken geçirdikleri süre. Veri kaybı tehdidi ile karşı karşıya kalan şirketler, bugüne kadar verilerinin güvenliğini sağlamak ve veri kaybı yaşamamak için kendi bünyelerinde veri merkezleri kurmayı tercih ediyorlardı, fakat bu veri merkezlerinin bakım ve onarım masrafları için de tonlarca ödeme yapmak zorunda kalıyorlardı. Son dönemlerdeyse dijital dönüşüme geçiş süreciyle, şirketler bu masraflardan kurtulmak için bulut depolama sistemlerini tercih etmeye başladılar. Ancak olası bir siber saldırı riskine karşı, şirketiniz için son derece önemli olan verilerinizi emanet ettiğiniz bulut platformunun veri güvenliğini nasıl ve ne kadar sağladığı büyük önem taşıyor. Bu nedenle biz, şirketlerin karşılaştığı veya karşılaşabileceği veri kaybı problemini sıfıra indirmek amacıyla yola çıktık ve güvenli bulut depolama misyonumuzla veri güvenliğinize önem veren Docunox' u geliştirdik.

' Güvenli bulut depolama nedir?' sorusuna 'dijital dosyalarınızın ekstra güvenlik katmanları içerisinde, uzak sunucularda, organize bir şekilde saklanmasıdır.' şeklinde yanıt verebiliriz. Biraz daha detaylandıracak olursak, standart olarak alınan güvenlik önlemlerinin yanı sıra dosyalarınız özel bir algoritma ile size özel bir anahtar kullanılarak şifreli biçimde (kriptolu olarak) bulut sunucularımızda saklanıyor. Dosyanıza ulaşmak istediğinizde ise size özel olan aynı anahtarla dosyanızın şifresi çözülüyor ve, dosyanız bilgisayarınıza okunabilir olarak indiriliyor. Önceden de belirtmiş olduğum gibi, bu çağda siber saldırı her zaman, herkes için var olan bir tehdit, bu nedenle de, Docunox olarak veri güvenliğiniz için ekstra güvenlik önlemleri alıyoruz.

Docunox veri güvenliğinizi nasıl sağlıyor?

En kötü senaryo olarak, verilerinizi barındırdığımız sunucularımızın siber saldırıya maruz kaldığını varsayalım. Saldırganlar tüm güvenlik önlemlerini aşıp, şirketiniz için önemli olan dosyaları, ele geçirdiklerini düşünerek, bilgisayarlarına indiriyor. Bu durumda karşılaşacakları tek şey, çalışmayan, içeriği bozuk, şifreli dosyalar olacak. Bu, Docunox' un siber korsanlara karşı, sizin hiçbir işlem yapmanızı gerektirmeden, aldığı güvenlik önlemi. Bunun dışında, sizin de şirket içerisinde veri güvenliğinizi sağlamak amacıyla alabileceğiniz bazı önlemler var. Örneğin, Docunox' da şirket içerisinde kendi ekibinizi oluşturabiliyorsunuz, bu ekibin bir de yöneticisi oluyor. Hesap yöneticisi olan bu kişi (şirket sahibi olarak siz olabilirsiniz veya bir çalışanınız olabilir) dilerse 10 saniye içerisinde ekip arkadaşlarının sisteme giriş yapacağı IP adreslerini sınırlayabilir. Böylelikle verilerinize erişim sağlanacak noktaları kendiniz de direkt olarak belirleyebilirsiniz. Bunun için teknik bir bilgiye sahip olmanız da gerekmiyor, tek bir tuş yeterli. Zaten amaçlarımızdan biri de kullanıcılarımıza kullanım kolaylığı sağlamak ve, onlara zamandan tasarruf ettirebilmek. Bunlara ek olarak, hesap yöneticisi dışında hiçbir ekip üyesi herhangi bir dosyayı geri dönüşümsüz olarak imha edemiyor, bu da veri kaybına son anlamına geliyor. 

Docunox, hayatınızı kolaylaştırıyor 

Diğer bulut depolama sistemlerinde bulunan online doküman oluşturma, klasör paylaşma, yetkilendirme, dosya transferi vb. özelliklerin yanında Docunox, OCR dediğimiz optik karakter tanıma teknolojisi ile, taranmış belgelerinizdeki yazıları dijital ortama aktarmanıza ve doküman üzerinde düzenlemeler yapabilmenize olanak tanıyor. Böylelikle şirket içerisindeki kağıt tüketiminizi de büyük ölçüde azaltmış oluyorsunuz. 

Kaynak: www.mavisehirdergisi.com

 

 

Create Your Safe Zone in 3 Minutes!

WITHOUT YOUR CREDIT CARD INFORMATON, Use 15 Days For Free!