BULUT NEDEN DAHA GÜVENLİ?

Home / Blog / BULUT NEDEN DAHA GÜVENLİ?

Güvenli bulut depolama. Peki neden sadece bulut depolama değil de, güvenli bulut depolama diyorlar? Ya da bulut depolamayı bu kadar güvenli yapan özellik ne? Akıllarda oluşan bu sorular için, bu yazıda sizlere güvenli bulut depolamayı diğer bulut depolama sistemlerinden neyin ayırdığını açıklayacağız. 

Geçmişte yaptığınız tüm çalışmaları, evrakları, önemli dokümanları ofis içerisinde arşivlerde veya bilgisayarlarda saklıyor olmalısınız. Ne kadar sürdürülebilir olabilir ki bu durum, verileriniz bu şekilde ne kadar süre güvende kalabilir? Olası bir veri kaybının ne zaman size uğrayacağını maalesef bilemezseniz. Yeri geliyor cihazlardan fotoğraflarımızı ve dosyalarımızı yanlışlıkla da olsa bizler bile silebiliyoruz, şirket ortamında, kişi sayısının fazla olduğu yerlerde bu gibi riskler her zaman daha fazla olacaktır. Arşivlerdeki dosyalar kaybolabilir, verilerin saklandığı cihazlar bir anda bozulabilir. Üstelik sürekli yenileri eklenen veriler, sonunda arşivlerde dosyaların dolup taşmasına ve cihazların da hızının düşmesine neden olur. Ayrıca, arşivde olan dosyalarınıza mekandan bağımsız ulaşma olanağınız da yoktur. İşte sıraladığımız tüm bu nedenler bulut depolamanın sevilmesine ve kullanımının da giderek artmasına neden oluyor. 

Bulut platformun güvenli olmasının nedeni nedir? 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, verilerin çeşitli sebeplere bağlı olarak her an kaybolma risklerinin olması şirket sahibi için büyük stres oluşturur. Verilerini güvenli bulut depolamada saklayan şirket sahipleriyse böyle bir stres yaşamazlar, verilerinin kaybolma riski zaten söz konusu değildir. Başka bir örnekle devam edelim. Diyelim ki şirket sahibi, iş ile ilgili acil olarak bir evrağa ihtiyaç duyuyor fakat şirket içerisinde değil. Şirketten birine haber verip o evrağı bulup işini halledene kadar bir sürü zaman kaybı yaşayacak. Oysa bulut depolamada saklanan verilere mekandan bağımsız olarak istediği zaman ulaşıp, işle ilgili sorunlara kısa sürede müdahale edebilir. 

Özellikle veri güvenliğine önem verenler, standart olarak alınan güvenlik önlemlerinin yanı sıra, fazladan güvenlik önlemi alan Docunox gibi güvenli bulut depolama sistemleriyle verilerini ekstra güvenlikle yedekleyip saklayabilirler çünkü Docunox siz dosyalarınızı yükledikten sonra özel bir algoritmayla dosyalarınızı şifreler böylelikle çok düşük bir ihtimal de olsa, dosyalarınızın ele geçirilme riskine karşı önlem alınmış olur. Bu dosyalar üçüncü şahısların eline geçip indirildiğinde, içerikleri görüntülenemeyecek şekilde şifrelenmiş dosyalar olacaktır. 

Ekip üyelerinizi kontrol altında tutarak, ekibinizin dosyalara erişim yetkilerini düzenleyebilirsiniz. Böylelikle sadece belli çalışanların bilmesini istediğiniz dosyalar sadece o kişilerin görüntüleyebileceği şekilde güvende kalır. Hem de ekibinizde istedikleri yerden bu dosyalara erişim sağlayabilirler. Eğer ki siz derseniz, ben çalışanlarımın şirket dışında işle ilgili dokümanlara ulaşmalarını istemiyorum o zaman da Docunox' un ' IP Sınırlama ' özelliğini kullanarak, sadece şirket içerisinden erişim sağlamalarını yönetebilirsiniz.

Ekip üyelerinizden biri dosyalarınızı yanlışlıkla silerse, paniklemenizi gerektirecek bir durum yoktur. Docunox' da dosyalarınız hiçbir zaman geri dönüşümü olmayacak şekilde silinmez. Sadece ekip yöneticisi, çöp kutusundan dosyaları geri yükleme yetkisini kullanarak dosyaları ait olduğu klasöre geri gönderebilir.

Sonuç olarak, güvenli bulut depolama sistemi kullanan kişiler verilerinin güvende kalmasını sağlamanın yanında, ekip üyelerinin dosya/klasör erişimini kontrol altında tutarak zaten güvende olan verilerine belli kişilerin erişmesi için ekstra güvenlik sağlayabilirler. Bulut depolama hayatı kolaylaştıran bir sistem iken, güvenli bulut depolama kolaylık ve güvenlik sağlayan bir sistemdir.

Create Your Safe Zone in 3 Minutes!

WITHOUT YOUR CREDIT CARD INFORMATON, Use 15 Days For Free!