DOSYA VERSİYONLAMA NEDİR?

Home / Blog / DOSYA VERSİYONLAMA NEDİR?

Versiyonlama ile dosyalarınızı yeniden yorumlayıp düzenleyebilir ve istediğiniz yoruma tek bir tıkla geri dönüş sağlayabilirsiniz. İşte veri güvenliğinize önem veren güvenli bulut depolama sistemi Docunox' un hayatınızı kolaylaştırmak için size sunduğu özelliklerinden bir diğeri.

Daha önceki yazılarımızda hayatımızı kolaylaştıran uygulamalara günümüz koşullarında fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuzdan bu nedenle bu tarz uygulamaları severek kullandığımızdan bahsetmiştik. Şimdi de o uygulamalardan biri olan Docunox' un versiyonlama özelliğinden bahsedeceğiz sizlere. 

Versiyonlama ne işe yarar?  

Versiyonlama, Docunox' a yüklediğiniz her bir dosyanızda yapacağınız düzenlemelerin ayrı ayrı kaydedilmesi demektir. Dokümanınızı oluşturup kaydettikten sonra, aynı doküman üzerinizde yaptığınız her bir değişiklik tekrar kaydet butonuna tıkladığınız zaman dokümanın versiyonları olarak görüntüleyebileceğiniz şekilde kaydedilir. Böylece dosyalarınızda yaptığınız değişiklikleri hangi tarihlerde ve hangi saatlerde gerçekleştirdiğinizi ayrıntılı olarak görüntüleyebilirsiniz. 

Versiyonlama ne gibi bir kolaylık sağlar? 

İşlerini bilgisayar üzerinden yürüten insanların versiyonlamadan nasıl yaralanabileceklerini farklı örnekle inceleyelim.

Örnek 1: Bilgisayarınızın başına geçtiniz ve başladınız yazmaya. Ara vermek için bilgisayar başından kalkmak istiyorsunuz fakat bu sürede bilgisayarınız ve hazırladığınız yazınız masaüstünde açık kalmaya devam edecekler. İşte tam da öyle bir anda başına gelebilecek herhangi bir olası sebeple veri kaybı yaşayabilirsiniz. Aniden elektrikler kesilebilir, cihazınız kısa devre yapıp kapanabilir ve cihazınızı tekrar başlaşttığınız zamansa hazırlamakta olduğunuz yazınızın kaydedilmemiş olduğu gerçeğiyle karşılaşırsınız. Dahası bütün emekleriniz de boşa gitmiştir. 

Şimdi bir de dokümanızı Docunox ile oluşturduğunuz senaryoya bakalım. Dokümanızı oluşturmaya başladınız ve bilgisayarınızın başından kalkmanız gerekiyor, " kaydet " veya " kaydet ve düzenlemeye devam et" butonlarına basarak döndüğünüzde veya yukarıdaki ihtimallerle karşılaştığınızda dahi kaldığınız yerden devam edebileceğiniz şekilde dokümanınızdaki verilerinizi güvene aldınız. Böylece olası bir veri kaybı yaşama riskiniz ortadan kalkmış oldu.    

Örnek 2: Müşterilerinize teklif mektubu hazırladığınız bir işiniz var ve aslında her seferinde yazınızın içeriği aynı oluyor sadece belli birkaç cümleyi ve rakamları değiştiriyorsunuz. Bu nedenle oluşturduğunuz ilk teklif mektubu üzerinden birkaç noktayı değiştirerek her bir müşteriniz için yeni bir teklif mektubu oluşturabilirsiniz. Versiyonlama özelliği sayesinde hangi müşterinize, ne zaman, hangi teklifi hazırladığınızı görüntüleyebilir; bir sonraki teklifinizde yolunuzu ona göre çizebilirsiniz ve yine önceki madde de olduğu gibi yedeklemek için ekstra çaba sarf etmenize gerek yok. 

Örnek 3: Ekip olarak çalışmanızı gerektiren bir işiniz var ve bütün ekip aynı iş üzerinde çalışıyorsunuz. Dolayısıyla ekip arkadaşlarınızın ilerlemesini takip etmeniz gerekiyor. Dokümanlarınızı Docunox' da oluşturup aynı doküman üzerinde ekip arkadaşlarınızla çakışma yaşamadan çalışabilirsiniz. Versiyonlama özelliği ile de doküman içerisinde kimin, ne zaman, nasıl bir değişiklik yaptığını, neleri eklediğini takip edebilirsiniz. Ya da siz işinizi bitirdikten sonra dosyanızı kaydedip ekip arkadaşınıza gönderebilirsiniz, ekip arkadaşınız da sizin dosyanızın versiyonu üzerinden kendi eklemelerini yaparak bir başka versiyon olarak dosyayı diğer bir ekip üyesine yollayabilir böylelikle, aynı anda çalışmasanız bile aynı dosya üzerinde farklı versiyonlamalarla ekip çalışması gerçekleştirme imkanınız olur.

Dosyaların içinde kaybolup aradığınız evrağa ulaşmakta zamana kaybetmek yerine Docunox' un arama kısmını kullanarak istediğiniz dosyaya kısa süre içerisinde ulaşabilir, versiyonlama ile her bir değişikliği detaylıca takip edebilirsiniz. Hayatınızı bir tık daha kolaylaştırmak için versiyonlama özelliğini sunan Docunox ile siz de bir adım atın!

Create Your Safe Zone in 3 Minutes!

WITHOUT YOUR CREDIT CARD INFORMATON, Use 15 Days For Free!